RPG World
Vrei să reacționezi la acest mesaj? Creați un cont în câteva clicuri sau conectați-vă pentru a continua.

Forum dedicat iubitorilor de RPG

AcasaPortalÎnregistrareConectare

Citate din filme/seriale

In jos 
AutorMesaj
Elena
Moderator Global
Moderator Global
Elena

Sex : feminin
Zodiac : Pesti
Zodiac chinezesc : Sarpe
Puncte : 307
Data de inscriere : 15/05/2020
Varsta : 43
Localizare : Cosmos
Joburi/Distractii : Rpg

Citate din filme/seriale Empty
MesajSubiect: Citate din filme/seriale   Citate din filme/seriale EmptySam 19 Sept 2020, 10:57 pm

Culese de mine după vizionarea unor filme sau seriale. Unele găsite pe net.

A treia planetă de la soare

Dick Solomon: Deci, de câte ori pot să votez?
Voluntarul: O dată.
Dick Solomon: O dată?! Nu contează că sunt genial?
Voluntarul: Nu.
Dick Solomon: Ai observat cât de înalt sunt?
Voluntarul: Toată lumea poate vota o singură dată.
Dick Solomon: Vrei să spui că votul tău e egal cu al meu?
Voluntarul: Da.
Dick Solomon: Ştii, eşti incredibil de îngâmfat pentru un om care stă la o masă pliantă.

Dick Solomon: Ce rost are democraţia, dacă toată lumea o să voteze greşit?

Dick Solomon: Găsesc că eşti infatuat, egocentric şi ai prejudecăţi. Vrei să fim prieteni?

Sus In jos
Elena
Moderator Global
Moderator Global
Elena

MesajSubiect: Re: Citate din filme/seriale   Citate din filme/seriale EmptyDum 20 Sept 2020, 5:29 pm

Curse of Midas

Legenda povesteşte despre o cutie puternică care putea transforma totul în aur. Pierdută în decursul timpului, există o singură hartă care poate duce la descoperirea sa.
Atât de puternică este forţa sa, încât cel care deţine cutia poate fi stăpanul lumii.

Ultima Legiune

"O lamă pentru a apăra, una pentru a înfrânge.
În Britania am fost făurită... pentru a mă potrivi mâinii celui menit să conducă."
Această sabie a fost făurită dintr-o furtună de foc care a căzută pe pământ din stele. Această furtună de foc care a căzut pe pământ, răcită de gheaţa munţilor şi transformată în metal.

Regatul Vântului

Trebuie să devii asemeni vântului, care nu poate fi văzut, dar pătrunde în fiecare colţişor al acestei ţări şi care este mereu de partea poporului.
Un vânt ce alungă oboseala oamenilor, care alină foamea, dar care uneori devine o furtună distrugatoare pentru duşmani.
Aşa este vântul unui mare Fiu al Cerului.

Printul Persiei : Nisipurile Timpului

Cu mult timp în urmã, într-un tinut îndepãrtat a apãrut un imperiu care se întindea de la câmpiile Chinei pânã la malurile Mediteranei. Acel imperiu era Persia. Neînfricat în luptã, înteleapt în victorie, oriunde mergea sufletul persan, aducea ordinea.

Fântânile din Alamut sunt renumite pentru apa limpede si rece.
În Alamut bate inima vieţii de pe Pământ. Clepsidra Zeilor.
Distrugerea clepsidrei va face ca Nisipurile Timpului sã nu mai poatã fi oprite.

Legendele Toamnei

Unii îsi aud vocea interioarãcu mare claritate. Si trãiesc respectând ce aud. Astfel de oameni înnebunesc sau devin legende.

Era ca apa care îngheatã în piatrã si o face sã crape.

Bãtrânii spun cã, atunci când un om si un animal si-au vãrsat unul altuia sângele, devin unul si acelasi.

Cei care l-au iubit cel mai mult au murit de tineri. El a fost o stâncã de care s-au strivit, oricât a încercat el sã-i protejeze.

Un expert în arte martiale egaleazã douãzeci de oameni obisnuiti.

Nu lãsa un semn de pe corpul tãu sã devinã unul în sufletul tãu.
Sus In jos
Elena
Moderator Global
Moderator Global
Elena

MesajSubiect: Re: Citate din filme/seriale   Citate din filme/seriale EmptyLun 21 Sept 2020, 7:27 pm

Suleyman Magnificul

Draga mea Hurrem, fericirea mea !
Bucuria mea, nestemata mea,
Sfesnicul meu, soarele meu, lumanarea mea !
Mandarinul meu, luna mea, portocalul  meu !
Lumina iatacului meu !
Stapana mea inteleapta, doamna mea,
Taina, sinceritatea, sfatul meu !
Sultana mea, padisahul si emirul meu !
Sufletul lumii mele !

Istambulul meu, Karamanul meu, pamantul Anatoliei mele,
Badahsanul meu, Bagdadul meu, Horasanul meu,
Iubita mea cu par frumos, cu sprancenele arcuite, cu privirea malitioasa,
Iti voi aduce vesnice elogii.
Eu, indragostitul cu inima suferinda,
Muhibbi cel cu ochii-n lacrimi,
Sunt fericit...

Pana la sfarsitul vietii mele, pana la ultima mea suflare, voi fi sluga ta si a dragostei tale.

”Eu sunt Sultanul Sultanilor, Suveranul Suveranilor, cel care împarte Coroane Monarhilor Globului, Umbra lui Allah pe Pământ, Sultanul și Padișahul Mării Albe (Mediterană), Mării Negre, al Rumeliei, Anatoliei, Karamaniei, al ținutului Rum, al Zulkadirului, Diarbekrului, al Kurdistanului, Azerbaidjanului, al Persiei, stăpânul orașelor Damasc, Alep, Cairo, Mecca, Medina și Ierusalim, al întregii Arabii, al Yemenului și al mai multor ținuturi pe care nobilii mei strămoși și iluștrii mei străbuni le-au cucerit prin forța armelor și pe care preaslăvita mea Maiestate le-a cucerit și ea cu pumnalul meu strălucitor și cu victorioasa mea sabie ”.

N-o sa va mai infruntati pentru nimeni, nici macar pentru mine.

In fata ta nu este doar tatal tau, este Maria Sa. Sa nu cumva sa uiti !
Sus In jos
Elena
Moderator Global
Moderator Global
Elena

MesajSubiect: Re: Citate din filme/seriale   Citate din filme/seriale EmptyDum 04 Oct 2020, 4:46 pm

Firuze, sa nu cumva s-o infrunti pe Mihrimah ! Maria Sa ar nimici intreaga lume pentru o singura lacrima de-a ei !

Doamne, care e intentia iubitului ? De-as sti... Mi-a ferecat calea de scapare. Mi-a luat inima si vointa si a plecat. Doamne, el e tot ce am. El este padisahul meu milos. De ce nu are mila ? De ce are inima de piatra ? De-as sti...
Doamne, fumul ce se ridica... Doamne, tipatul meu, plansul meu, vor putea ajunge la urechile iubitului ? Iubitul meu o sa le auda ? De-as sti...
Doamne, ce e inflacararea asta ? Ce este valul ce coboara peste chipul meu ? Tu esti totul pentru mine. Tu esti unul, tu esti o mie... Tu ! Fie ca tac, fie ca graiesc, in privirea mea sta inchipuirea ta si a iubirii tale. Tu esti binecuvantarea mea, tu esti timpul meu.
Doamne, unde este casa cladita din lut ? Unde este casa de suflet ? Doamne, unde este familia mea ? Unde este neamul meu ? Am ramas sa-mi strig durerea in asta lume ticaloasa. Inima, ai fost indepartata de-a ta urbe. Aici esti printre straini.
Doamne, noaptea cu chip intunecat nu poate fi perechea zilei mele. Primavara mea nu poate fi urmata de toamna cu inima impietrita. Buzele mele, perdea peste sentimente si adevaruri, a venit timpul sa taceti.

"Eu sunt Ibrahim. Am fost luat de langa parintii mei la varsta de 10 ani. De ce ne intoarcem? De ce se intorc oamenii? Este posibil sa te intorci inapoi? Sau soarta te duce doar inainte?”

"Eu sunt Suleyman. Inainte de a incepe vanatoarea, eu am vanat. Pe singurul care si-a gasit drumul in intuneric. Pe cel care a fost lovit de corzile de vioara. Pe cel a carui singuratate il vindeca.
Prietenul meu, ti-am oferit inima mea si nu este nicio sansa sa se intoarca inapoi la mine. Prietenul meu, ti-am daruit inima acum mult timp, daca acum... scopul tau este sa imi iei trupul, sa stii ca ti-am oferit si inima si trupul acum mult timp.”

"Eu sunt Ibrahim. Cel care la 10 ani a plecat din Parga si nu s-a mai intors. Cel dintre rai si iad. Prietenul si confidentul sultanului, care a vazut in ochii sultanului propria lui moarte. Sunt ca cei a caror moarte este precum kama-namaz. "

"Oh, somnule... nu veni asta seara, nu veni la intalnirea asta, nu ne necaji. Oh, ochilor... Noaptea asta îi veti vedea fata si o veti venera... pentru ca nu ati dormit suficient nu sunteti suparati, jur pe noaptea care vine si care ne inconjoara, ca va fi intuneric.
Oh, somnule ! Pleaca ! Du-te catre cei care se roaga in noaptea asta, si cauta dragostea Domnului si primeste sute de cadouri de la ei. Oh inima... nu ai dormit nici noaptea trecuta, dar noaptea asta e mai rau decat ieri... noaptea asta deschide-ti ochii si priveste-ma... stelele sunt arma mea..."

"Eu sunt Ibrahim, cel care a invatat sa inoate in ape adanci, cel a carui inima sangereaza... si cand nu imi da raspunsuri, ma uit la cer, la stele, la varful muntilor, cel care cauta slabiciunea in ochii acelora puternici. Cu fiecare raspuns pe care il gasesc, ma sting din nou, si din nou. Cel care arde in propriul foc, cel pentru care somnul este interzis... Ibrahim."

"Ibrahim, pargalezule Ibrahim... capul palatului meu, marele meu vizir, guvernatorul guvernatorilor, comandatul armatei, compania mea la vanatoare, cel care merge alaturi de mine... ti-am trimis inima mea... sa se intoarca acum, nu este posibil. "

Hurrem a mea, oricand cad in intuneric, ma aprinde frumusetea ta. Ori de cate ori cad in durere, îi multumesc Domnului ca mainile tale sunt leac pentru mine.
Sus In jos
Elena
Moderator Global
Moderator Global
Elena

MesajSubiect: Re: Citate din filme/seriale   Citate din filme/seriale EmptyMar 06 Oct 2020, 8:06 pm

Hurrem... sultana durerilor si a ingrijorarilor mele...
Am devenit indragostit nebuneste cu dorinta de a-ti vedea mereu chipul...
M-ai facut sa uit de familie si de prieteni...
Pana am vazut furie pe fata ta...
Inima si sufletul imi ardeau in urma ta...
Am sorbit din pura ta bautura...
Din acest motiv, te doresc mai mult.
Sunt acum incapabil sa vad lumina zilei, si chipul lunii...
Zi si noapte, traiesc in dorul tau...
Acest Muhibbi a venit de partea ta fara inceput...
Ma sting pentru tine, sultana...ma sting...

Oh Dumnezeule care sti sus in ceruri... Oh Doamne, a carui lumina cereasca straluceste in intreaga lume... Priveste-mi necazul... vezi lacrimile si asculta-mi durerea... asculta-ma ! Am scapat de sute de nenorociri, gratie milei si bunavointei tale. Te rog, nu iti lua mila de langa copiii mei... Te rog, protejeaza-i de orice calamitate si rautate... te rog protejeaza-i Doamne...

Trandafirul meu, fata mea zambitoare, Hurrem,
Cea care mi-a intors ziua in noapte cu necazul absentei ei,
Cea care imi sugruma serile cu durere si suferinta,
Hurrem, m-ai facut cu adevarat aiurit...
Esti singura al carui par este palat de raza lunii,
Cat de dor imi este de parfumul tau...
Hurrem, esti al 7-lea anotimp care m-a facut sa fiu sarac si neajutorat...
Esti pe pamantul in care poate ca nu voi mai apuca sa te mai vad vreodata...
Dar daca mi-as putea atinge fata de a ta... nu mi-as mai dori nimic mai mult...
Domnul meu, cel care a creeat raiul, iar pamantul este martor...
Ca aceasta imi este unica si singura mea dorinta...
Daca nu ma crezi, atunci apleaca-ti urechea (asculta) Muhhibi:

Suntem indragostiti in aceasta lume si ne dorim o gradina de trandafiri cu petale roz,
Vizavi de aceasta, ne dorim o dragoste entuziasta plina de privighetori care sa cante pentru noi...
Esti leacul inimii mele, da-mi sa sorb din buzele tale...
Suntem bolnavi fiind departe unul de celalalt in aceasta seara, cautam un remediu pentru durerea noastra...
Ne indoim ca meritam sa fim in rai...
Nu suntem decat niste ramasite, tanjim dupa dragoste...
Inima mea a fost dezvaluita de secretul dragostei tale,
Ne dorim sa atarnam in multime,
In piata dragostei, ne sarutam...
Am venit cu moneda vietii si a sufletului...
Am spus: Oh, frumusete... ce este cu cruzimea aceasta si cu acest chin?
Ai zambit si ai raspuns timid: Cautam indragostiti care plang...
Acest Muhhibi, nici macar nu poate arunca o privire la chipul tau, parul tau, buzele tale...
Nu cautam podoabe, ne dorim doar o simpla fata a frumusetii...

Oh prietenul meu, care mi-ai facut viata si inima un loc de odihna...
Cum de ti-am putut lasa inima?
Cum de ai lasat-o pe a mea?
Ai presarat sare peste aceasta inima ranita in fiecare clipa...
Acele lucruri pe care le-am spus, acele vorbe ale mele, acest razboi, aceasta armata, intr-o tara indepartata...
Servesc ca o perdea care acopera durerea ce imi strapunge inima...
Inimii mele, care seamana cu o gradina de trandafiri, îi este atat de rusine de spinii ei, care de fapt sunt gandurile mele...
Oh prieten drag, unde este acel foc care sa stinga durerea...
Este acolo un soare, o luna, care raspandesc lumina mea?
Da-i acestei vieti ale mele o alta gura, care sa raspandeasca,
Maretia ta, intelegerea ta...sirul vietii mele nu se rupe...
M-ai captivat si m-ai aruncat in pamant...
Unde este cunostinta mea, unde este intelepciunea mea
Unde este mintea mea care le cuprinde pe toate?
Dorinta mea acum s-a trezit,
Aceasta fiinta a mea a fost fermecata de acele seri...
A prins viata ! Si-a gasit identitatea !
Norul vietii mele care era plin de ploi...
A adus un fulger in inima mea !
Oh prieten drag, unde este acel foc care sa stinga durerea...
Este acolo un soare, o luna, care raspandesc lumina mea?
Da-i acestei vieti ale mele o alta gura, care sa raspandeasca,
Maretia ta, intelegerea ta...sirul vietii mele nu se rupe...
M-ai captivat si m-ai aruncat in pamant...
Unde este cunostinta mea, unde este intelepciunea mea
Unde este mintea mea care le cuprinde pe toate?
Dorinta mea acum s-a trezit,
Aceasta fiinta a mea a fost fermecata de acele seri...
A prins viata ! Si-a gasit identitatea !
Norul vietii mele care era plin de ploi...
A adus un fulger in inima mea !

Daca sa te iubesc devine un pacat pentru mine,
Si daca pacatele mele cresc zi de zi, vai de mine...
Tu...a carei feta iti este ca luna...
Daca ai putea sa stralucesti pentru mine ca un soare..
Nu as fi lasat singur in intuneric in aceasta noapte.
Oh... nu este aceasta fata frumoasa un martor al dragostei mele?
Daca lacrimile mi-ar fi martore... nu ar fi suficient pentru tine?
Daca ai putea macar o data sa ma privesti...
Muhibbi si-ar atinge de doua ori scopul in aceasta lume...

Fata mea zambitoare, iubita mea,
Lumea barfeste a ta frumusete.
Ce frumusete, ce chip, ce trandafir!
Oare parul tau a vazut ambra si a prins miros de mosc?
Ce par, ce bucle, ce zulufi!
Mirosul parului tau imi stapaneste mintea.
Ce miros imbietor, ce mireasma, ce placere!
Valurile lacrimilor mele s-au revarsat asupra mea.
Ce mare, ce fluviu, ce rau!
Muhibbi si-a pierdut mintile pe data.
Ce necaz, ce dragoste, ce fire!

Sus In jos
Elena
Moderator Global
Moderator Global
Elena

MesajSubiect: Re: Citate din filme/seriale   Citate din filme/seriale EmptySam 10 Oct 2020, 7:38 pm

Eu sunt Alexandra La Rossa, sluga ruteana vanduta seraiului otoman, sluga spulberata de la Nipru pana la Marea Neagra, sluga ai caror parinti, frati, apropiati au fost omorati, cea care se ruga neincetat sa moara pe aceste valuri uriase spre a-si revedea familia in rai, cea care a aflat la 17 ani durerea si cruzimea lumii, cea care a renuntat la viata, cea fara noroc si fara nimeni aproape. Alexandra.
Eu sunt Alexandra La Rossa, N-am impartasit nimanui suferinta mea. Mi-am aruncat durerea in fantani adanci, in mare. Valurile au luat-o si au risipit-o. Lucrurilor care-mi raneau sufletul, le-am raspuns cu hohote de ras. Am varsat lacrimi doar pentru familia mea.
Am creat o sultana dintr-o sluga. Mi-am infruntat destinul. Uite, acum sunt in locul unde mi s-a schimbat soarta, viata: in seraiul sultanului Suleyman. Seraiul pe care am vrut sa-l daram in capul lor este acum casa mea, caminul meu. De unde puteam sti ca inima mea dornica de razbunare avea sa bata din nou pentru iubire?
Eu sunt Hurrem, sluga sultanului Suleyman, slujnica lui, sultana lui, mama celor cinci copii ai lui, sotia sa legitima, Hurrem, moscul lui, ambra lui, averea lui, iubita lui, luna lui stralucitoare, aproapele lui, confidenta lui, cea mai frumoasa sultana, Hurrem.
Eu sunt Hurrem, norocoasa mama a lui Mehmet, Mihrimah, Selim, Baiazit, Cihangir. Sultana favorita, Hurrem...
Copiii mei, v-am promis ceva, mi-am promis mie... Am jurat. Am spus ca toti cei in fata carora am ingenuncheat candva si le-am sarutat poalele vesmintelor si le-am cerut iertare intr-o zi vor cadea in genunchi in fata mea. Acele zile au venit. A venit sfarsitul dusmanilor mei, care mi-au pricinuit chin, durere, suferinta.
Sa se teama de mine acum! O sa le otravesc fiecare respiratie. O sa fiu focul care se napusteste asupra lor. ce este haremul? Eu voi conduce lumea!

Eu sunt Mihrimah, fiica sultanului Suleyman-Han si a sultanei Hurrem. Cea care a luat nobletea si puterea din sangele tatalui ei, curajul si istetimea din laptele mamei sale, sultana soarelui si a lunii, Mihrimah.
Eu sunt Mihrimah. M-am nascut in anul 1522. In acea zi am adus tristete in acest serai, nu fericire. Mai ales mamei mele, sultana Hurrem. Nu eram print...
Regurile haremului sunt clare. Daca nu ai un print, nu ai putere. Nimeni nu te ia in serios. Te ofilesti intre peretii haremului. Dar daca ai printi, mai multi decat rivalii tai, atunci nu vei da de greu. Vei avea putere, vei stapani... De aceea nu m-am suparat deloc pe mama. O inteleg. La fel si acum.
Eu sunt Mihrimah, cea care obtine tot ce vrea, ale carei porunci se indeplinesc, cea mai puternica sultana a lumii, Mihrimah...
Eu sunt Mihrimah. Nunta asta minunata, pe care mi-am imaginat-o cu altcineva a devenit ceremonia inmormantarii mele. Iar rochia mea impodobita cu perle si diamante, giulgiul meu. M-au casatorit cu Rustem-Pasa la varsta de 17 ani. Mama a spus ca sunt nevoita sa fac asta pentru viitorul fratilor mei.
Ce ciudat! Cu ani in urma s-a necajit ca nu m-am nascut print, iar acum are nevoie de mine pentru a-si ocroti printii.
Eu sunt Mihrimah, singura fiica a sultanului Suleyman-Han si a sultanei Hurrem, cea care si-a pierdut inocenta si iubirea la o varsta frageda, cea care a imbatranit o mie de ani intr-o zi, Mihrimah...
Eu sunt Mihrimah. De-acum inainte niciun foc nu ma poate arde. Eu sunt focul insusi!

Eu sunt Hurrem. Am spus ca eu sunt! Slujnica sultanului Suleyman, sotia sa legitima, mama a cinci copii ai lui, Hurrem...
Eu sunt Hurrem. Cine m-a facut sa traiesc acest chin, aceasta tortura? Daca este un pacat, cine l-a savarsit? Dusmanii mei? Sau tainele si pacatele mele intunecate sunt adevaratul meu dusman? Asta este o incercare? O sansa de purificare, de renastere din propria-mi cenusa?
... vazandu-l pe sultanul Suleyman, padisahul vietii mele ochii mi s-au umplut din nou de bucuria de a trai. Am lasat departe toate temerile.
Cel ud nu mai poate fi udat, Hurrem. Cel ars nu mai poate sa arda. Ia in palme focul care arde in inima ta. Cu dorinta ta de razbunare, tot lovind, fa un pumn de fier. Incordeaza arcul furiei si al urii si infige in inima dusmanilor tai o sageata, ca sa arda pana la sfarsit.

Sus In jos
Elena
Moderator Global
Moderator Global
Elena

MesajSubiect: Re: Citate din filme/seriale   Citate din filme/seriale EmptyLun 12 Oct 2020, 7:10 pm

Kill Me, Heal Me.

”Eu sunt singurul căruia trebuie să îi ții minte ochii. Niciodată nu trebuie să îmi uiți privirea.” – Shin Se Gi
”Dacă cineva care are fața mea, are un nume diferit și face lucruri pe care de obicei eu nu le fac, acela nu sunt eu. Fugi cât de departe poți.” – Cha Do Hyun
”Iubirea pură a unui bărbat este visul femeii.” – Han Chae Yeon
”Dacă găsești memoria pierdută… au curajul să înfrunți durerea?” – Shin Se Gi
”Dacă nu ai de gând să mă ai, nu mă atinge.” – Shin Se Gi

d o coincidență a fost prima mea greșeală. Transformând acea coincidentă în soartă a fost a doua mea greșeală. Încurajând-o continuu, transformând acea soartă în destin a fost a treia mea greșeală. Lăsându-te să mă părăsești la alegere a fost ultima mea greșeală.” – Oh Ri On
”Nu plec nicăieri, așa că nu îți face griji. Nu contează cât de înfiorător este coșmarul tău, întotdeauna se va termina.” – Cha Do Hyun
”Noi am fost creați pentru a lua durerea acelui nemernic. Dacă durerea acelui nemernic dispare, atunci cu toți vom muri.” – Shin Se Gi
”Ea nu are niciun interes în a studia și se gândește numai la întâlniri. O fată care urmărește idoli.” – Cha Do Hyun despre Ahn Yo Na
”Dacă ești frumos, atunci ești un oppa.” – Ahn Yo Na

”C**v-o ți-am zis să nu îți arăți dinții în fața mea!!” – Ahn Yo Na
”Eu l-am văzut prima. Numărul de telefon al acestui oppa! Dă-mi-l!” – Ahn Yo Na
”Amintește-ți ziua de 7 ianuarie, 2015, ora 10 pm fix… Momentul când m-am îndrăgostit de tine.” – Shin Se Gi

”Îți pare rău, corect? Ca să te revanșezi cumpără-mi mâncare.” – Oh Ri Jin
”Hai să le împărțim. Pace!” – Ahn Yo Na
”Inelele de cuplu sunt cele mai drăguțe cătușe din lume.” – Oh Ri Jin
”Singurul lucru pe care îl vreau este libertatea.” – Perry Park
”De acum în colo, în loc de ‘Omoară-mă’ cere ‘Vindecă-mă’.” – Oh Ri Jin
Sus In jos
Elena
Moderator Global
Moderator Global
Elena

MesajSubiect: Re: Citate din filme/seriale   Citate din filme/seriale EmptyVin 16 Oct 2020, 9:28 pm

The Master’s Sun

”De ce ar trebuii să îmi fie frică de persoane moarte? Cele în viață sunt mai înspăimântătoare.” – Joo Jong Won
”O persoană moartă nu are puteri, înafara sentimentelor.” – Yoo Hye Sung
”Oamenii găsesc de obicei ce au pierdut în locuri neobișnuite, sau ajung într-un loc neobișnuit rătăcindu-se pe drum. Ne gândim la asta ca la un noroc sau accident dintr-o coincidență. Dar nu toate aste sunt coincidențe.” – Tae Gong Shil
”Nu concura cu trecutul tău, ci mai degrabă așteaptă lucruri minunate de la viitorul tău și iubește-ți prezentul.” – Kang Woo

”Trandafirii verzi reprezintă o dragoste nobilă, care există numai în rai.” – Tae Gong Shil
”Faptul că vii cu mine, deșii tu nu vezi, asta se numește încredere.” – Tae Gong Shil
”Când inima nu este precisă, durerea îți va da răspunsul.” – Kang Woo
”Acoperind rănile, asta face să doară mai mult” – Tae Gong Shil
”Sunt doua lucruri pe care le disprețuiesc. Unul dintre ele este cineva care-mi atinge banii iar cealaltă este cineva care-mi atinge corpul.” – Joo Jong Won

”Oamenii se pot schimba atunci când circumstanțele se schimbă.” – Tae Gong Shil
”O inimă care nu acceptă pe nimeni este blestemată” – Secretarul Kim
”Cred că pentru ca să te trezești și să confrunți realitatea, o persoană trebuie să piardă ceva special.” – Tae Gong Shil
”Când un soare nebun a răsărit în lumea mea, am încercat orice ca să îl dau afară. Totuși, am realizat că defapt eu am fost cel care a fost tras în lumea ta sumbră. M-am chinuit să mă opresc și să ies afără, dar am realizat azi în celulă, că am parcurs deja tot drumul.” – Joo Jong Won
”Revin-o la realitate. Ea este a mea.” – Joo Jong Won
”Nu te ascult pentru că îmi pasă. Ascult pentru că am aceste urechi amplasate de cap.” – Joo Jong Won
”Dacă tu ești un soare, atunci nu vreau să mai văd răsărit vreodată.” – Joo Jong Won
”Dispari!” – Joo Jong Won

Rooftop Prince

”Dacă nu ai avea amintirile noastre, atunci nu am putea fii împreună nici în inima ta. Atâta timp cât ai amintirile, atunci putem fi împreună pentru totdeauna.” – Lee Gak
”În acest mare ținut al Seul-ului… dintre toate locurile… de ce ai ajuns tocmai pe acoperișul meu? E noroc de proastă calitate.” – Park Ha

”Tu crezi că atunci când oamenii se căsătoresc ei se așteaptă să trăiască împreună 100 sau 2oo de ani? Pentru mine, chiar și o zi este de ajuns.” – Park Ha
”Tu ești frumoasă de la depărtare sau ești frumoasă de aproape?” – Lee Gak
”Chiar și peste 300 de ani tot de voi iubi.” – Park Ha și Lee Gak
”Cea mai drăguță fată nu are mereu cea mai drăguță inimă.” – Park Ha
”Un om își poate pierde memoria dar nu și abilitățile.” – Yong Tae Moo
”Am fost orbit de sentimente și am uitat să urmez motivele.” – Lee Gak

”Știi cât de mult te-am căutat? Scriind o scrisoare nenorocită și neputând fi contactată prin telefon, ai de gând să mor de șoc? De ce îmi dai o astfel de stare? De ce mă faci așa? Inima mea s-a simțit ca și cum s-a contractat toată ziua ieri, și alerga ca și cum mai avea puțin și exploda, și mă simțea atât de iritat, și mă simțea atât de asfixiat chiar și atunci când respiram, și m-am gândit serios că voi înnebuni! Chiar și dacă am țipat mult și mi-am oprit picioare (din a fugi), nu m-a făcut să mă simt mai bine, deloc! Dar acum, după ce ți-am văzut fața, cred că înțeleg. Am vrut să te văd ieri toată ziua. Te plac. ” – Lee Gak
”La început, am crezut că erai nedelicată și puternică ca un bărbat, dar acum în ochii mei, ești doar o fată fragilă, așa că inima mea nu se simte atât de ușurată.” – Lee Gak
Sus In jos
Elena
Moderator Global
Moderator Global
Elena

MesajSubiect: Re: Citate din filme/seriale   Citate din filme/seriale EmptyLun 19 Oct 2020, 12:52 pm

I Hear Your Voice

”Din acea zi, sunt două sunete care există în lumea mea. Unul este sunetul pe care oricine poate să îl audă și celălalt… sunetul pe care numai eu îl pot auzi.” – Park Soo Ha
”Persoană care face o greșeală și știe că este greșit, dar stă pe loc – ca tine – este cea mai mare problemă.” – Jang Hye Sung
”Momentul în care îl ucidem nu mai suntem victime, devenit criminali.” – Jang Hye Sung
”Nu ești fals ci diferit. Fals înseamnă neadevărat. Diferit înseamnă nu la fel.” – Park Soo Ha
”Ochii pentru ochi și dintre pentru dintre. Dacă am trăi după această lege, atunci toți oamenii din lume ar fi orbi.” – Mama lui Hye Sung

”Chiar dacă tu îmi spui adevărul de zece ori, când minți o dată, trebuie să mă îndoiesc dacă adevărul a fost spus înainte sau acesta este adevărul.” – Do Yeon
”M-ai căutat timp de 10 ani doar ca să ții o promisiune pe care nici măcar nu mi-o amintesc.” – Jang Hye Sung
”Știind adevărul și pretinzând că nu îl știi este ceva de neiertat.” – Jang Hye Sung
”Nu îți cer să acoperi adevărul. Îți cer să te uiți la persoană mai întâi.” – Park Soo Ha
”O persoană care poate reflecta și poate cere scuze este o persoană minunată.” Park Soo Ha
”Sunt adevăruri în această lume care mai bine să nu fie știute.” – Avocatul Cha
”Am greșit. Viața nu este ca un basm.” – Jang Hye Sung

You Are All Sorrounded

”Nu este natural pentru un bărbat să protejeze fata pe care o place?” – Eun Dae Gu (tânăr)
”Partenerii sunt un singur corp. Trebuie să aibă încredere și să aibă grijă unul de altul.” – Lee Eung Do
”Cu cine dormi este mai important decât unde dormi.” – Park Tae Il
”Dacă o singură persoană eșuează, cu toții eșuați.” – Seo Pan Seok
”Lumea este deja grea și dificilă, așa că de ce ar trebuii să mă lupt cu mine însumi?” – Park Tae Il
”Tot ceea ce trebuie să faci este să ai încredere în tine și să practici în timp ce te uiți înspre direcția unde vrei să mergi.” – Seo Pan Seok
”Munca de detectiv nu poate aduce un mort la viață, dar poate cauza moartea unui om din cauza unei mici greșeli sau din cauza unui moment de nesiguranță.” – Seo Pan Seok
”După ce tatăl meu a murit am realizat un lucru: că lumea fără tatăl meu merge încă bine.” – Eo Soo Sun

”Chiar dacă a deveni un detectiv nu a fost visul meu, nu vreau să renunț sau să fug. Deși învăț să cad pentru a 27-a oară, sunt ok cu asta. Pentru că îi am pe acești băieți cu mine și pentru că suntem încă tineri.” – Eo Soo Sun
”Alături de unul care zboară, este unul care este disperat.” – Seo Pan Seok
”Necazul prin care treci acum este răzbunare timpului petrecut greșit.” – Cha Tae Ho
”Este nedrept? Atunci mă poți săruta și tu înapoi.” – Eun Dae Gu
”Crede că o zi bună va veni cândva. Poți îndura atâta timp cât crezi.” – Kang Seok Sun
”O persoană nu păstrează poza cuiva pe care vrea să îl uite.” – Sa Kyung
Sus In jos
Elena
Moderator Global
Moderator Global
Elena

MesajSubiect: Re: Citate din filme/seriale   Citate din filme/seriale EmptyMier 21 Oct 2020, 8:21 pm

Flower Boy Next Door.

”Cum dragostea ta este importantă așa este și dragostea altor persoane.” – Yoo Dong Hoon
”Dacă nu este nici un interes nu ar fi nicio întrebare.” – Enrique Geum
”Dar dacă Cupidon nu ar fi atent unde își aruncă săgețile, ar putea devine tot o dezordine.” – Enrique Geum
”Există unele noduri care nu pot fi dezlegate.” – Go Dok Mi
”Tipii drăguți nu intervin în poveste de dragoste a altor persoane.” – editorul webtoon-ului
”Odată ce am început un joc, trebuie să văd cum se termină.” – Enrique Geum

”Când oamenii vorbesc de obicei de treburile altor persoane, sau chiar despre propriile lor povești, ei tind să adauge mai mult poveștii sau să dramatizeze.” – Oh Jin Rak
”Când este prea greu pentru oameni să îndure propriile lor situații, ei încearcă să dea vina pe alții pentru că este mult mai ușor.” – Go Dok Mi
”Inima unei persoane nu este niciodată definită.” – Enrique Geum
”Să placi pe cineva sau să iubești pe cineva e același lucru. Este ca și cum ai spune că ești drăguț și ești frumos este același lucru.” – Enrique Geum
”Poate că aș fi avut o șansă. Îmi pare rău că am ratat-o.” – Oh Jin Rak

”Va ploua în unele zile. Ne vom lupta în unele zile. Va durea în unele zile. Asta nu înseamnă că lumea va dispărea.” – Go Dok Mi
”Dragoste este atunci când dai jumătate din tine. Și acel loc se umple cu jumătate din cealaltă persoană.” – Enrique Geum
”O singură persoană nu poate schimba lumea, dar tu poți deveni lumea pentru cineva.” – Enrique Geum
”Scopurile noastre în viață sunt ce inima noastră dorește.” – Go Dok Mi
”Obișnuiam să mă gândesc cât de drăguț ar fi să am măcar o persoană lângă mine. De atunci, cred că am găsit mai confortabil să fiu singură.” – Go Dok Mi
”Ție îți plac multe lucruri, dar de ce nu te poți plăcea pe tine?” – Enrique Geum

Nice Guy.

”Dacă îi iubesc, trebuie să îi am?” – Sang Yeob
”Nu e ca și cum ai putea să iei banii cu tine când mori.” – Jae Sik
”În această lume nu este dragoste ce nu poate exista.” – Eun Gi
”Dragostea este… ceea ce ți-am dat ție noona? Asta este dragoste. După ce o pierzi, realizezi cât de prețioasă a fost. Regreți până la stadiul în care vomiți sânge. Nu contează ce preț trebuie să plătești, vrei să o găsești din nou. Asta este dragoste, nu-i așa nonna?” –Kang Ma Roo
”Toată lumea area amintiri pe care nu le pot șterge oricât de mult ar încerca. Amintirile… amintirile sunt lucruri care se vor schimba și dispărea încontinuu.” – Eun Gi

”Rănile pe care le port, le poartă și ea. Lacrimile neșterse din inima mea curg și prin inima ei.” – Kang Ma Roo
”Nu iubești pe cineva din loialitate, nici din simpatie.” – Han Jae Hee
”Eun Gi minte. Înseamnă că nu mă crede. Înseamnă că e supărată pe mine. Înseamnă că nu mă poate ierta.” – Kang Ma Roo
”Noi doi… ar trebuii să fugim și să trăim undeva? Într-un loc unde nu e nimeni pe care să cunoaștem. Doar noi doi putem fi acolo. Nu îmi pasă dacă este Polul Sud sau Polul Nord sau Africa. Doar noi doi, ar trebuie să mergem acolo și să trăim? Ar trebuii, Eun Gi?” – Kang Ma Roo
”O persoană trăiește cu puterea de la amintiri și dragoste.” – Kang Choco
”Pentru că azi ți-am văzut fața… sunt foarte, foarte fericită. Ai grijă de tine.” – Eun Gi
”Nu ar fi trebuit să o întâlnesc. Nu ar fi trebuit să îi permit ei să intre în viața unui tip ca mine.” – Kang Ma Roo
”Am fost un ipocrit. Dragostea nu înseamnă că deții acea persoană.” – Park Joon Ha
”Cum poate o persoană trăi fără dragoste?” – Han Jae Hee
Sus In jos
Elena
Moderator Global
Moderator Global
Elena

MesajSubiect: Re: Citate din filme/seriale   Citate din filme/seriale EmptyDum 25 Oct 2020, 4:34 pm

I Miss You.

”Nu plâng pentru că sunt supărată. Este din cauza vântului care bate.” – Lee So Yeon
”Toate amintirile tale rele au fost șterse acum. Poți să îți faci amintiri noi, pline de bucurie.” – Han Jung Woo
”Doar una este bine. Atâta timp cât ai doar una.” – Lee So Yeon
”O aștepți pe Lee So Yeon? Dacă ea nu vine nici dacă tu o aștepți, asta înseamnă că te-a abandonat.” – Lee So Yeon

”Așa cum mă așteptam, lăcomia unui om este fără sfârșit.” – Harry
”Când o femeie are ranchiună în inima sa, oamenii spun că înghețurile de zăpadă vin în luna mai sau iunie.” – Jun Myung
”Niciodată nu am visat la nimic, dar este ceva ce am vrut mereu să fiu. O persoană invizibilă. Vreau să fiu o persoană invizibilă, astfel încât nimeni să nu mă poată vedea, astfel încât nimeni să nu mă poată urî.” – Lee So Yeon

”Este în regulă chiar dacă mă urăști. Așa te vei gândi la mine măcar un minut pe zi.” – Han Jung Woo
”Dragostea ar trebui să fie exprimată atunci când e posibil.” – Jun Myung
”Se spune că un bărbat ar trebuii să știe să aștepte.” – Han Jung Woo
”Totul devine mai bine dacă continui să încerci.” – Han Jung Woo
”Doar cei care au făcut ceva greșit devin agitați.” – Han Jung Woo
”Cu cât ascunzi mai mult, cu atât ajungi să sfârșești singur.” – Lee So Yeon
”Oricând vrei să plângi, vizitează-mă. Voi fi aici pentru tine.” – Lee So Yeon

The Heirs.

”Prietenii pot fi potențiali inamici, pentru că știu prea multe unul despre altul.” – Kim Tan
”Termină să îți faci griji pentru incertitudine. Fă-ți griji pentru ziua de mâine. Luptă când este în fața ta.” – Yoon Chan Young
”Nu e vârsta cea care te face să treci prin adolescență, ci circumstanțele.” – Kim Won
”Nu poți câștiga împotriva cuiva care continuă să se certe.” – Choi Young Do
”Fără îngrijire corespunzătoare, nu est frumusețe. Fără frumusețe, nu este iubit.” – Lee Bo Na
”Întotdeauna am planuri, doar că nu am curaj.” – Kim Tan
”Cine spune că sunt cavalerul tău negru? Dacă sunt cavalerul negru, atunci Kim Tan este prințul fermecător de pe un armăsar alb? Fața mea este mai albă decât a lui.” – Choi Young Do
”Nu te mai pot sâcâi pe tine acum pentru că mă doare inima. Așa că am de gând să sâcâi pe toată lumea înafară de tine.” – Choi Young Do

”Cel care vrea să poarte coroana, trebuie să își asume coroana.” – Kim Tan
”De la început tu ai fost o fată pentru mine. Chiar și acum, ești tot o fată pentru mine. De acum încolo, ești prima mea iubire.” – Choi Young Do
”Dacă este întuneric poți vedea stelele clar.” – Kim Tan
”Neavând un inamic înseamnă că nu este nici un aliat.” – Kim Nam Yoon
”Dacă voi regreta vreodată alegerea asta în viață, atunci va fi când te voi implora. Dar sunt încrezător că nu voi regreta.” – Kim Tan
”Oprește-te din plâns! Cât de multe șanse trebuie să îți mai dau?” – Kim Tan
Sus In jos
Elena
Moderator Global
Moderator Global
Elena

MesajSubiect: Re: Citate din filme/seriale   Citate din filme/seriale EmptySam 31 Oct 2020, 7:32 pm

You Who Came From The Stars.

”Dacă te voi ajuta odată, de doua ori, de trei ori, vei continua să ceri ajutor. Astfel trăiesc oamenii. Și, plătindu-mă înapoi oricând, nu se va întâmpla. Viața nu este îndeajuns de lungă pentru oameni pentru a se maturiza.” – Do Min Joon
”Doar pentru că îi ajutăm puțin, nimic nu se va schimba în bine. În final, lucrurile care sunt pe punctul de a se întâmpla, se vor întâmpla, lucruri rele vor deveni mai groaznice.” – Do Min Joon
”Nu pot înțelege. De ce oameni spun că mă plac în față, și mă urăsc pe la spate?” – Cheon Song Yi
”Dragostea nu poate înfrânge timpul.” – Do Min Joon
”Durerea care am crezut că nu o voi uita, a trecut odată cu timpul.” – Do Min Joon

”Gelozia este cea mai joasă formă de emoție umană. Este atât crudă cât și imatură.” – Do Min Joon
”Atunci când vom ști totul unul despre altul, fanteziile despre noi vor dispărea.” – Cheon Song Yi
”Singurele lucruri care vor rămâne vor fi pozele.” – Cheon Song Yi
”Cea mai mare putere pe care o am este oprirea timpului. Te iubesc Cheon Song Yi. Dacă ți-aș fi spus asta în timp ce timpul s-ar fi scurs, am simțit că totul se va scurge și va dispărea. Așa că, ți-am spus asta în timp ce timpul a fost oprit. Te iubesc Cheon Song Yi. Te iubesc.” – Do Min Joon
”Te iubesc Do Min Joon. Așa cum tu trăiești departe de mine, chiar dacă vei uita eventual, o femeie perfectă așa ca mine chiar te-a iubit foarte mult și te-a plăcut. Nu uita și simte-te mândru de asta.” – Cheon Song Yi

”Adio este ceva ce spui în avans.” – Do Min Joon
”Dacă ceva se va întâmpla cu acea femeie, voi veni și te voi ucide. Îți voi arăta cu cine ai îndrăznit să te amesteci.” – Do Min Joon
”Dacă vrei să se întâmple, sau dacă nu vrei, lucruri urmează să se întâmple. Pământii numesc asta destin.” – Do Min Joon
”Nu vreau să mă trezesc din acest vis fericit.” – Cheon Song Yi
”Am învățat să iubesc. Asta a fost un lucru oribil. Doare. Inima mă doare.” – Do Min Joon
”Dacă ești om, cum poți să te uiți la mine și să nu simți nimic?” – Cheon Song Yi

Hyde, Jekyll And Me.

”Dacă altcineva exista în interiorul meu… Atunci sper că este cineva mai bun ca mine.”
”Ai fost vreodată față în față cu o altă latură a ta?”
”Cea mai mare provocare în viață este ca cele două inimi să coexiste în pace.”
”Viața este plină de lucruri pe care nu le poți controla.”
”În timp ce tu dormeai.”
”Cât de mult dintr-un teren de luptă a fost copilăria ta?”
”Dacă ghinionul nu vine de unul singur, atunci nu vom confrunta ghinionul singuri.”
”De ce am nevoie chiar acum este curajul de a-mi confrunta direct durerea.”
”Un corp cu două personalități? Asta ar însemna că o persoană sau două persoane?”
”Nu încerca să pui durerea pe seama altcuiva… Acuzându-i pe alții nu va ușura durerea.”
”O altă zi pentru a iubi și a iubi din nou… Aceste zile sunt cele care mă țin aici.”
”Te voi proteja și voi deveni lumea ta.”

”Momentul tăcut când eu devin tu, și tu devii eu.”
”Cu cât încerc mai mult, cu atât ajung să descopăr mai mult din mine.”
”Lasă artificiile finale să fie puternice și pline de viață.”
”Într-un fel, tu și cu mine am devenit noi.”
”Nimeni nu știe ce îi așteaptă la final. Tot ce știu este că te am lângă mine.”
”Știind că fiecare zi este ca lucrarea unui miracol.”
”Dacă simți că nu mai poți avea încredere în nimeni, atunci încearcă să ai încredere în tine.” – Jang Ha Na

”Motivul pentru durerea persoanelor este datorat capacității noastre de memorie, ce este mai bună decât a animalelor. Numai oameni sunt obsedați de trecutul lor.” – Ahn Seung Geun
”Este natura umană să îți amintești doar ce vrei să îți amintești, să uiți ceea ce vrei să uiți sau să transformi ceva într-o poveste diferită.” – Yoon Tae Joo
”Simpatia este o emoție apropiată cu dragostea.” – Goo Seo Jin
”Unii oameni au nevoie să își amintească pentru a supraviețui, dar sunt unii care au nevoie să uite pentru a supraviețui.” – doctor Kang Hee Ae
”O persoană are tendința să reflecte la propriul lor trecut odată ce au fost trădați.” – Yoon Tae Joo
”De ce crezi că oameni se alătură grupurilor religioase? Este pentru că au nevoi de ceva în care să creadă.” – Goo Seo Jin
”Nu este bine sau rău când vine vorba de a spune adio. Dacă dragostea dintre un bărbat și o femeie a dispărut, atunci acesta este sfârșitul. Nimeni nu este de învinovățit când vine vorba de a spune adio.” – Robin
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Citate din filme/seriale   Citate din filme/seriale Empty

Sus In jos

Citate din filme/seriale
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
RPG World  :: Fan Zone :: Cafenea-
Mergi direct la: